le parków narodowych jest w Polsce? Co ochrania Bieszczadzki Park Narodowy? Jakie zwierzęta w nim bytują, jakie wydają odgłosy i jakie są ich tropy? I wreszcie, jak zachować się na terenie Parku?
Te niełatwe zagadnienia, podczas ostatnich zajęć podczas ferii w naszej Bibliotece, wyjaśniła dzieciom Pani Magda z Działu Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a Pani Ewa asystowała i fotografowała.
Okazuje się, że dzieci znają zwierzęta – świetnie odgadywały ich odgłosy i rozpoznawały ich tropy (no, może czasem z pomocą Pani Magdy). Rozwiązywały zagadki przyrodnicze i dowiedziały się różnych ciekawostkach, jak choćby o tym, że niedźwiedzie wcale nie śpią całą zimę (i do tego niedźwiedzica rodzi małe niedźwiadki podczas snu zimowego), jaszczurka traci ogon, kiedy jest atakowana lub czuje się zagrożona (odrzuca ogon, ratując tym samym swoje życie), a salamandra ma żółte plamy i jad w gruczołach, co stanowi formę jej obrony.
Pani Magda przygotowała dla wszystkich dzieci film edukacyjny „Przygoda wielka Rysia Pędzelka”. A po chwili, w ciszy, jak to na rysia przystało, przybył Ryś Pędzelek, rozdając odblaski ze swoją podobizną (bo jest symbolem Parku) i chętnie fotografując się z dziećmi.
O Rysiu Pędzelku będzie można poczytać w książeczce - pod tą samą nazwą co film - którą przekazał nam Bieszczadzki Park Narodowy.
Serdecznie dziękujemy Pracownikom Bieszczadzkiego Parku Narodowego za poprowadzenie interesujących zajęć, a dzieciom za udział w zajęciach podczas ferii. Dziękujemy Rodzicom za mobilizację