Magdalena Stykała, pisarka, i Janusz Płoński, współscenarzysta serialu „Alternatywy 4” byli gośćmi podczas I Ustrzyckiego Lata z Książką Regionalną.
W rozmowie z Magdaleną Stykałą (prowadziła ją nasza bibliotekarka Danuta Niedźwiecka-Kot) podkreślono istotne cechy książek Autorki, co dzisiaj raczej jest rzadkością. Mianowice są one pełne optymizmu, stabilizacji, ciepła. Bohaterzy zarówno pierwszo-, drugo- i trzecioplanowi są odpowiedzialni, choć życie pisze im różne scenariusze. Poruszane wątki nie są fikcją literacką, lecz oparte są na autentycznych wydarzeniach. W zamyśle Autorki książki nie są romansem, ale mają charakter powieści obyczajowej. Postacie, zwłaszcza mężczyzn, nie są wyegzaltowane, są naturalne.
Autorka obecnie pisze powieść historyczną, w nawiązaniu do wydarzeń z jej regionu z udziałem pułku ułanów.
Na co dzień Magdalena Stykała nie tylko pisze książki, ale profesjonalnie fotografuje (wydała rodzinne albumy związane z pobytem w Bieszczadach). No i biega, zarówno w górach, jak i w maratonach.
Spotkanie z Januszem Płońskim przeniosło nas do lat 80. ubiegłego wieku za sprawą kultowego serialu „Alternatywy 4”. Janusz Płoński, jest ostatnim Mohikaninem, ale chcącym żyć, jak zażartował, który współtworzył scenariusz razem z nieżyjącymi już Maciejem Rybińskim i Stanisławem Bareją. Trzeba dodać, że cała trójka odegrała swoje role w serialu. W formie prezentacji poszczególnych scen Janusz Płoński przypomniał ich znaczenie w kontekście różnych wydarzeń, o których w tamtym czasie nie można było oficjalnie mówić ani pisać. W serialu przemycono wydarzenia - a cenzura je przepuściła - mówiące m.in. o Powstaniu warszawskim, egzekucji w Katyniu, marcu 1968 r., grudniu 1970 r., i „Solidarności”.
Według Janusza Płońskiego, serial to nie jest jedynie komedia sama w sobie, ale ukazanie systemu działania ówczesnej władzy, starającej się kontrolować życie obywateli do granic absurdu.
Kluczem do zrozumienia 9. odcinków serialu jest książka Janusza Płońskiego „Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości”, którą można było nabyć, podobnie jak książki autorstwa Magdaleny Stykały. Oczywiście z autografem.
Już teraz zapraszamy na I Ustrzyckie Lato z Książką Regionalną, które będzie kontynuowane w przyszłym tygodniu (10 i 11.06.).
#UstrzyckieLatozKsiążkąRegionalną #spotkanieautorskie #pisarze #książki #seriale #MagdalenaStykała #JanuszPłoński #UstrzykiDolne #PowiatowaiMiejskaBibliotekaPublicznawUstrzykachDolnych