Pomysł wydania "Rocznika Ustrzyckiego" wynikał z potrzeby zachowania dla przyszłości wielu tematów, które umknęły uwadze autorom wydawnictw, ukazujących się w Ustrzykach Dolnych już od wielu lat.
„Rocznik Ustrzycki” zawiera osiem artykułów związanych z tematyką naftową (Jacek Łeszega: Szlak Naftowy - jak to z ropą drzewiej bywało), turystyczną (Franciszek Adamczyk: „Historia znakowania górskich szlaków turystycznych na terenie Bieszczadów”), historyczno-wspomnieniową (Bogdan Augustyn: „Cmentarze ewangelickie nad Strwiążem. Problemy ochrony w krajobrazie kulturowym Bieszczadów”, Brygida Helbig: „Kolonia Steinfels we wspomnieniach Heinricha Wolfa i mojego ojca”, Wanda Hess: „Wspomnienia z życia Ustrzyckiego Kopalnictwa Naftowego w Ustrzykach Dolnych za okres 20. lat, tj. od 29.10.1951 r. do 29.10.1971 r.”, Zbigniew Kosakiewicz: „Bieszczady - marzenia - pasja – rzeczywistość” i Anna Łysyganicz: „Akcja HT- 1951”) i bibliograficzną (Wojciech Domiszewski: „Bibliografia ustrzycka, czyli odkrywanie Ustrzyk na nowo”).
"Rocznik Ustrzycki" zawiera kolorowe fotografie i ryciny.
Został wydany przez miejscowe Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji i Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. prof. Eugeniusza Wanieka.
Rocznik można nabyć w BCTiP i PiMBP w cenie 20 zł.