W naszym „muffinkowym” cyklu dziś:
Pięć książek o smokach (wybór 1)
- Christine Sagnier, Świat w obrazkach: Smoki
- Grzegorz Kasdepke, A ja nie chcę być księżniczką
- Brandon Mull: Baśniobór. Przewodnik opiekuna
- Angie Sage, Smoczy lot
- Ursula K. LeGuin, Czarnoksiężnik z Archipelagu
W naszym księgozbiorze rezyduje całkiem pokaźne stado smoków. Na początek jednak wybieramy zbiór podstawowych wiadomości o smokach dla najmłodszych: Świat w obrazkach: Smoki. Dla trochę bardziej zaawansowanych polecamy Przewodnik opiekuna Brandona Mulla.
Uzbrojeni w wiedzę o gatunkach i cechach smoków (a warto pamiętać, że wedle wszystkich smokologów nie ma dwóch identycznych smoków), możemy poświęcić trochę czasu na poznanie kilku z nich.
Nieco przewrotnie – wszak smoki są podstępne, a często także złośliwe – wybieramy mniej popularnych przedstawicieli gadziego rodu. W serii o Septimusie Heapie Angie Sage smoki są jedynie dodatkiem, elementem świata przedstawionego, jednak jeśli komuś potrzeba specjalistycznej wiedzy z zakresu prawidłowego wykluwania smoka,
to lepiej czynić to pod okiem ciotki Zeldy (zawsze można też udać się po radę do Hagrida z innej znanej serii
o czarodziejach).
W powieściach Ursuli LeGuin smoki nigdy nie są bajkowe. To prastare, potężne stworzenia, obdarzone magią i niezwykle przenikliwym umysłem. Dla smokolubnych to lektura po prostu obowiązkowa!
Na koniec kapitalne opowiadanie Kasdepke A ja nie chcę być księżniczką! No pewnie - księżniczki wiodą raczej nudne życie. Ale być smokiem, to zupełnie inna bajka.