Po południu, o godz. 16:00, gościliśmy w ramach II Ustrzyckiego Lata z Książką Regionalną Wiesława Hopa, autora książek: „Spacer ze śmiercią”, „Poranek pełen nadziei”, „O północy w Bieszczadach” i „Wilki i ludzie i inne bieszczadzkie opowieści” (o tych dwóch ostatnich skupiła się rozmowa, choć nie brakowało innych wątków, jak choćby działalności Związku Literatów Polskich, do którego Autor należy).
Jak sam przyznał, ma sentyment do Ustrzyk Dolnych, bo tu pracował jego ojciec, a obecna żona ukończyła miejscowe liceum.
W rozmowie przybliżył początki swojej twórczości, nawiązując do debiutu w 1988 r., gdzie w ogólnopolskim czasopiśmie „Nowa Wieś” opublikował opowiadanie „Wszystko o miłości”. Pisał także opowiadania, artykuły i inne utwory w czasopismach regionalnych i ogólnopolskich.
Jak przyznał Autor, późniejsze zainteresowanie pisarstwem i historią ma początek w dzieciństwie, gdzie w domu usłyszał wiele opowiadań, które w jakiś sposób pobudziły jego wyobraźnię i wywarły wpływ na jego późniejsze wybory.
Podczas spotkania zaprezentował w formie audiobooków fragmenty swoich książek, m.in. „O północy w Bieszczadach”, „Wbrew woli” i „Przed wyrokiem”.
Być może pod koniec roku ukaże się kolejna, siódma już powieść Wiesława Hopa „Śmierć i życie”.
Na spotkanie autorskie złożył się także występ wokalny Karoliny, córki Wiesława Hopa, która, pomimo kłopotów z gardłem, zaśpiewała trzy utwory: „Bieszczadzkie anioły”, „Przeżyj to sam” i „Wsiąść do pociągu byle jakiego”.
Na koniec można było nabyć książki Autora wraz z dedykacją.