W naszym "muffinkowym" cyklu dziś:
Pięć książek z igłą
- Emilia Waśniowska, Mili lili lawi;
- H.C. Andersen, Baśnie: Igła do cerowania;
- Haft wełną od A do Z. Najpiękniejsze ściegi, materiały, pomysły;
- Barbara Rosiek, Pamiętnik narkomanki;
- Pavol Vreštiak, Zdeněk, Oswald Leksykon iglaków.
Tańcowała igła z nitką/Igła - pięknie, nitka - brzydko. To chyba najbardziej oczywiste skojarzenie, gdy myślimy o książkach z igłą i właśnie dlatego w naszym zestawieniu na pierwszym miejscu dzisiaj nieco zapomniany tomik poezji dla dzieci Emilii Waśniowskiej, gdzie igła tkwi nawet w dwóch wierszach (Pytania i Krawcowa)!
Igła do cerowania Andersena jakoś nie miała szczęścia ani w pamięci czytelników, ani w treści baśni. A szkoda, bo opowieść jest finezyjna, chwilami nawet nieco przewrotna.
Niezależnie jednak od zgrabności samej igły (nad czym rozwodzili się i Brzechwa, i Andersen), cały jej kunszt szycia zależy przede wszystkim od palców, które ją trzymają i wzroku, który kontroluje ich pracę. Wszelkie tajniki pięknych sposobów szycia znajdziemy w poradniku Haft wełną od A do Z. Najpiękniejsze ściegi, materiały, pomysły. Nawiasem mówiąc, nieczęsto się zdarza, aby do naszych muffinek trafił jakiś poradnik, a przecież wybór ich mamy całkiem spory. Niniejszym odnotowujemy debiut podręcznika szycia!
Czasem igła, która może przyczynić się do ratowania życia - niesie zagładę. Wstrząsający Pamiętnik narkomanki Barbary Rosiek dokumentuje historię nałogu autorki od jego niewinnego początku, poprzez wyczerpującą walkę, aż do odrodzenia. A między zapisami wzlotów i upadków proste słowa o podstawowym głodzie, który popycha ludzi w stronę narkomanii - braku miłości.
Na koniec nieco przewrotnie Leksykon iglaków z całym jego bogactwem form i kolorów. Iglaki drzewiaste i krzewiaste. Wspierające zdrowie lub śmiertelnie trujące. Zimozielone lub nagie jak modrzew. Z igłami długimi jak u sosny lub puchatymi, krótkimi jak świerkowe. Można się zachwycić bujnością życia.