W naszym „muffinkowym” cyklu dziś :
Pięć książek ze spodniam
1. Astrid Lindgren, „Dlaczego kąpiesz się w spodniach, wujku?”,2. Ewa Nowacka, „Małgosia contra Małgosia”
3. Katarzyna Ryrych, „Denim blue”,
4.Elizabeth Bonneau, „Spaghetti, dżinsy i ręce w kieszeniach”,
5. Jana Sedláčková, „Szaty, stroje, ciuszki”.
„Dlaczego kąpiesz się w spodniach, wujku?” to raczej mało znana powieść Astrid Lindgren o wakacjach rodziny Melkersenów. Radość przeplata się tu ze smutkiem - autorka nie unika trudnych tematów, przedstawiając Szwecję z połowy lat 60. XX w. Dlaczego jednak Melker Melkersen kąpał się w spodniach, choć wówczas było to postrzegane za znacznie większe dziwactwo niż dzisiaj, to już każdy zainteresowany może sam doczytać.
Czego najbardziej brakowało Małgosi z XX w., gdy została nagle przeniesiona do wieku XVII? Może nie jest to powiedziane wprost, ale dżinsy zajmowały wysokie miejsce na liście jej tęsknot. Małgosia z przeszłości chyba też nie narzekała na zwyczaj noszenia spodni, co przecież dla niej było nowością, jeśli nie ekstrawagancją.
„Denim blue” to również podróż w czasie, może nie tak odległa, ale jednakowo egzotyczna. Jak wytłumaczyć współczesnym nastolatkom, że prawdziwe, markowe dżinsy były produktem luksusowym i praktycznie nieosiągalnym? Powieść Katarzyny Ryrych znakomicie pokazuje realia życia w PRLu. Polecamy szczególnie młodzieży.
„Spaghetti, dżinsy i ręce w kieszeniach” to po prostu savoir-vivre dla nastolatków. I chociaż niektóre rady dzisiaj brzmią trochę anachronicznie, to jedno nie zmieniło się z całą pewnością - kultura osobista zawsze jest w cenie.
Na koniec przegląd mody czyli „Szaty, stroje, ciuszki” Jany Sedláčkovej. Ta pięknie ilustrowana książka pokazuje historię ludzkości od zupełnie zaskakującej strony: zmieniających się z czasem ubiorów, dodatków oraz obyczajów. Jednym słowem to kulturoznawstwo w pigułce!
Czyli nie takie zupełnie zwykłe są te nasze ulubione wycierusy... .