W naszym „muffinkowym” cyklu dziś:
Pięć książek o niewidomych
- Sofokles, Król Edyp
- Jadwiga Korczakowska, Spotkanie nad morzem
- Menena Cottin, Rosana Faria, Czarna książka kolorów
- Jimmy Liao, Dźwięki kolorów
- Marci Lyn Curtis, Coś mojego
Starożytna Grecja miała do ociemniałych stosunek co najmniej ambiwalentny. Z jednej strony mamy bowiem Homera – słynnego aoida (śpiewaka), ojca literatury światowej, który brak wzroku rekompensował genialną pamięcią i wspaniałym talentem poetyckim, czyniąc ze swej ułomności rozpoznawalną markę. Na drugim biegunie znalazł się mityczny król Edyp, który oślepił się sam w akcie rozpaczy i pokuty za swoje winy. Jego tragiczną postać – człowieka będącego igraszką bogów – unieśmiertelnił Sofokles w dramacie Król Edyp, jednym z najwybitniejszych dzieł, granym na najważniejszych scenach świata od niemal dwóch i pół tysiąca lat.
Z kolei w dziecięcej literaturze polskiej palmę pierwszeństwa trzeba by przyznać małej Elzie, wychowance starego rybaka Budzisza i jego żony. Spotkanie nad morzem Jadwigi Korczakowskiej od lat 60tych ubiegłego wieku weszło do kanonu lektur szkolnych omawianych w IV klasie szkoły podstawowej; wydaje się, że dopiero w tym roku pozycja ta została usunięta nawet z listy lektur uzupełniających. A przecież powieść ta wyprzedzała swoje czasy promując postawę empatii wobec niepełnosprawnego dziecka!
Czarna książka kolorów duetu Cottin-Faria to jedyna w naszych zbiorach dziecięcych pozycja przeznaczona zarówno dla dzieci widzących jak i ociemniałych. Na jej czarnych kartach niewidomy Tomek opowiada o swoich odczuciach i wyobrażeniach na temat podstawowych barw; tekst do konwencjonalnego czytania napisano srebrzystą czcionką, natomiast ilustracje i polska wersja zapisu brajlowskiego wyróżniają się na matowych stronach elegancką, lśniącą czernią, doskonale wyczuwalną pod opuszkami palców.
Światowy bestseller Jimmy’ego Liao opowiada o świecie ociemniałych ludziom widzącym. Całostronicowe ilustracje porywają feerią mocno wysyconych barw, tylko na kilku kartach przynosząc wytchnienie oczom spokojną czernią. To wielowarstwowa opowieść, ukazująca głębię i istotę rzeczy dostrzeganych przez niewidomą bohaterkę, a zupełnie umykających (jak rozmazany obraz widziany przez okienko metra) jej widzącym współpasażerom. Przy tej książce dobrze jest towarzyszyć dziecku w czytaniu.
Osią debiutanckiej powieści Marci Lyn Curtis Coś mojego jest historia oswajania niepełnosprawności, która nie każdemu towarzyszy od początku życia, za to potrafi spaść na człowieka nieoczekiwanie, stawiając go w sytuacji, gdy musi przedefiniować siebie, swoje priorytety, pragnienia i dążenia. Gdy musi znaleźć właśnie - coś swojego, co da mu oparcie i poczucie sensu w nowej, jakże trudnej rzeczywistości.