W naszym „muffinkowym” cyklu dziś:
Pięć książek z mostem
1. Kolekcja Nasza Polska. Mosty i wiadukty
2. Minecraft. Poradnik dla budowniczych
3. Grażyna Bąkiewicz, Jadwiga kontra Jagiełło
4. Katherine Paterson, Most do Terabithii
5. Tomasz Robaczewski, Hubert Ronek, Operacja Market Garden
Wydawać by się mogło, że most należy raczej do tzw. „niszowych tematów”, a mimo to udało się zebrać całkiem sporo książek, w których most odgrywa pierwszoplanową rolę. Pasjonatom tych (jakże często) niewątpliwych cudów myśli inżynierskiej polecamy przewodnik po najciekawszych konstrukcjach mostów i wiaduktów w Polsce. Na pocztówce uwidoczniono wiadukt (podwójny!) w Stańczykach nad doliną Błędzianki; obiekt, wokół którego narosło mnóstwo mitów i legend – warto je zweryfikować u źródła.
Minecraft. Poradnik dla budowniczych to ukłon w stronę pokolenia internetowego. W poradniku znajdują się instrukcje budowy aż trzech mostów; może dla kogoś budowanie z komputerowych kwadracików stanie się początkiem kariery inżyniera budownictwa lądowego? Od czegoś przecież trzeba zacząć…
Grażyna Bąkiewicz w swojej serii Ale historia… przybliża młodym czytelnikom tajemnice przeszłości w sposób dużo ciekawszy niż podręczniki szkolne. Z książki Jadwiga kontra Jagiełło można się między innymi dowiedzieć, czym były (stosowane już w starożytności!) mosty łyżwowe i jak się różniły od dzisiejszych konstrukcji pontonowych. Ten tajemniczy most umożliwił wojskom polskim szybką i niespodziewaną przeprawę na drugą stronę Wisły pod Czerwińskiem w trakcie wielkiej wojny polsko-krzyżackiej.
Most do Terabithii Katherine Paterson jest epicką opowieścią o sile przyjaźni i potędze wyobraźni poddanych drastycznej życiowej próbie. Powieść należy do kanonu klasyki dziecięcej, polecanej przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.
Operacja Market Garden to 6 zeszyt serii komiksowej Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944, wydanej w ramach projektu edukacyjnego IPN. Częścią wspomnianej operacji wojskowej były bardzo krwawe zmagania o most na Renie. W czasie pokoju mało kto pamięta, że mosty, które z natury powinny łączyć ludzi ułatwiając im komunikację, w czasie wojny stają się po prostu obiektami o wybitnym znaczeniu strategicznym, dzielącym wrogie strony.