W naszym „muffinkowym” cyklu dziś:
Pięć książek o chomikach
- Otto von Frisch, Chomik
- Jadwiga Wernerowa, Chomik i Osia
- Wiesław Drabik, Weronika ma chomika
- Betty G. Birney, Świat chomika Hubercika
- Nadia Berkane, Alexis Nesme, Marysia i pyszny obiadek
Chomik jest chyba najlepszym wyborem, kiedy w domu ma zamieszkać jakiś zwierzak. Nie jest bardzo wymagający, nie zajmuje też dużo miejsca, a wyposażony w nowoczesne urządzenia – ma zapewniony byt w dobrej kondycji przy minimalnym wkładzie własnym właścicieli. Z natury ciekawski, lubi korzystać z okazji do ucieczki, co w środowisku mieszkalnym człowieka może się dla gryzonia skończyć tragicznie. Z drugiej strony, codzienna obsługa chomika może się stać dobrym sposobem na wdrożenie małoletnich opiekunów do systematycznego wypełniania swoich obowiązków.
Chomik bardzo lubi czystość, o czym szybko przekonała się tytułowa Osia. Jadwiga Wernerowa spisała historię dziewczynki i Pucusia na początku lat 70. ubiegłego wieku, a i wówczas było to już kilkanaście lat po opisywanych wydarzeniach. Chomiki nie były wtedy popularnymi zwierzętami hodowlanymi; większości kojarzyły się po prostu z polskimi gryzoniami, rujnującymi rolnikom zbiory. W ten sposób Chomik i Osia stał się jednym z pierwszych przewodników, skąd można było dowiedzieć się o wymaganiach tych sympatycznych zwierzątek.
Dzisiaj chomik w domu nikogo nie dziwi. Wiesław Drabik napisał zabawną wierszowaną historyjkę żywego prezentu Weroniki, którą polecamy szczególnie młodszym dzieciom – chomiczek sprytnie ukrywa się na barwnych ilustracjach i cała zabawa polega na szybkim odszukaniu uciekiniera.
Betty G. Birney opisała świat z punktu widzenia… chomika. Hubercik mieszka w szkole, w sali lekcyjnej nr 26, a czasami, w weekendy, wędruje do któregoś z uczniów. Przygody chomika wypełniają trzy tomy, które polecamy tym bardziej wprawionym w czytaniu z uwagi na dość drobny druk.
A na koniec – przedstawiamy chomika Gryzka, ulubieńca Misi Marysi. Chomik towarzyszy jej w codziennym zdobywaniu nowych umiejętności, czasem ją pociesza, czasem rozbawia, a czasem denerwuje – zupełnie jak w życiu.
Jeszcze kilka innych chomików kryje się w naszym księgozbiorze, ale te postarajcie się wytropić sami.