„Znajdźmy wspólny język” - to hasło tegorocznej, ogólnopolskiej piątej edycji Nocy Bibliotek, do której dołączyła również (po raz drugi) Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Ustrzykach Dolnych.
Teatr Sztuk Drobnych „Kącik” z Jarosławia, działający przy Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki znakomicie wpisał się w hasło, od razu znajdując wspólny język z dziećmi, które przybyły na ich spektakl.
- „Ach, ten Leon!” to historia, która dotyczy każdego z nas. Świat przed każdym, w tym również przed małym człowiekiem stawia wiele wyzwań i zadań, które czasem wydają się trudne, za trudne nawet dla największych bohaterów. I kiedy jest naprawdę źle, to każdy z nas, a zwłaszcza dziecko, liczy na to, że obok niego będzie ktoś, kto w niego uwierzy i pomoże rozwiązać problem. Zagubionym i tchórzliwym bohaterem spektaklu jest zabawny Clown Pio, który podczas trwającego przedstawienia cyrkowego boi się i jest niepewny wszystkiego, jednak największym wyzwaniem dla tego uroczego, ale bez całkowitej wiary we własne siły clowna, jest spotkanie z Wielkim Leonem, który ma się pojawić podczas finałowego występu. Clown Pio jako asystent ma trzymać obręcz, przez którą Leon będzie przeskakiwał. Strach i niewiara w siebie paraliżują biednego, małego cyrkowca. Na szczęście ma on wielu przyjaciół, którzy nieustannie go wspierają, dodają odwagi i wiary we własne siły. Są to: Dyrektor Cyrku, laleczka jawajka Cleo tańczącą na linie, krokodyl Niluś, małpki pacynki King i Kong, a także siłacz Arturro – mówi autor spektaklu Paweł Sroka.
Ryś Pędzelek, który specjalnie przybył na Noc Bibliotek także szybko odnalazł wspólną nić porozumienia między sobą a dziećmi. Robił naprawdę wspaniałe wrażenie. A dzieci z ciekawością i zainteresowaniem obejrzały ilustrowane słuchowisko o przygodach małego rysia Pędzelka, który spotyka w lesie duże zwierzęta m.in.: żubra, niedźwiedzia, jelenia i wilki, a także odkrywa swoją rolę w bieszczadzkim lesie.
Następnie można było obejrzeć diaporamę - Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie” z pięknymi fotografiami, muzyką i odgłosami natury. Wielkie słowa uznania dla Beaty Szary z Ośrodka Edukacji Ekologicznej i Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego za przekazanie wiedzy o życiu rysiów i rezerwacie „Karpaty Wschodnie”.
- Mój syn z wielkim zainteresowaniem i uwagą wysłuchał o przygodach Rysia Pędzelka i już mamy plan na następny weekend – odwiedzić Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych – mówiła z uśmiechem jedna z matek.
Na zakończenie najwytrwalsi uczestnicy mogli obejrzeć film familijny „Ptyś i Bill” - opowiadający o przygodach chłopca i jego rodziny oraz psa przygarniętego ze schroniska. Film w ciepły i humorystyczny sposób ilustrował codzienne życie, znakomicie się wpisując w hasło Nocy Bibliotek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy „Znaleźli wspólny język” i byli z nami, bo bawiliśmy się świetnie!