W dniach 18-22 listopada 2019 r. Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży gościła przedszkolaków z Przedszkola nr 1. „Żabki”, „Słoneczka”, „Motylki” i „Jagódki” uczestniczyły w zajęciach z autorskiego cyklu Barbary Wójcik Podróże kształcą. W tym miesiącu dzieci zostały członkami wypraw polarnych, w trakcie których „zdobywaliśmy” oba bieguny Ziemi. W ramach tego spotkania dzieci poznały różnicę między Arktyką a Antarktyką, dowiedziały się, dlaczego niedźwiedzie polarne nigdy nie jedzą pingwinów, dlaczego nie potrafimy powiedzieć, kto pierwszy zdobył biegun północny, czy możliwe jest przejście jednym krokiem z wtorku do środy i jaki czas obowiązuje na biegunach. Ponadto miały okazję obejrzeć część ekwipunku podróżnika oraz dowiedzieć się, co wspólnego ma jedzenie dla astronautów z „Indywidualnymi Racjami Żywnościowymi”, a także dlaczego śmiecenie w Arktyce może być śmiertelnie niebezpieczne.
Wielkie wrażenie wywarła na dzieciach historia polskich zdobywców obu biegunów – Wojciecha Kamińskiego i Jana Meli (2004 r.).
Wspólnie uczyliśmy się, jak wykorzystać globus i jak to samo można obejrzeć na mapach.
Wreszcie, na koniec zajęć, na dzieci czekały dwa zadania praktyczne: jedno dla odważnych, a drugie dla odpowiedzialnych. Pierwsze zadanie polegało na doprowadzeniu w bezpieczny sposób rannego pilota śmigłowca do bazy na biegunie północnym („ociemniały” pilot był prowadzony po krach i nie wolno było dopuścić, aby wpadł do „wody”). W drugim zadaniu dzieci przemieniały się w kolonię pingwinów z Antarktydy, które musiały przejść po lodowcu niosąc na łapkach jajka (w tej roli małe piłeczki).
Zajęcia przeprowadzono w oparciu o metody i pomoce edukacyjne Montessori (karty ilustracyjne wydane przez wyd. Egmont w serii Biblioteczka Montessori: Świat oraz mapę świata DIY i karty pracy opracowane przez Stephanie Segall, schematy dostępne na stronie www.imagineourlife.com).
Za miesiąc wyruszamy w podróż na Antypody – zobaczymy, gdzie żyją kangury, jak wygląda diabeł tasmański oraz sprawdzimy, jak się żyje w drugiej Polsce…