Podczas 9. edycji Narodowego Czytania, przypadającego 5.09., przeczytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W bieżącym roku ze względu na stan epidemiologiczny, jak i nawiązanie do wystawionej w 1974 r. „Balladyny” w inscenizacji Adama Hanuszkiewicza, czytanie miało charakter mobilny, a poszczególne fragmenty były odczytywane na czterech przystankach, usytuowanych na ustrzyckim deptaku k. Apteki Pod Orlikiem, w rejonie dworca autobusowego, przy Zespole Basenów „Delfin” i na ustrzyckim deptaku (południowa pierzeja). Przemieszczanie się do poszczególnych miejsc zapewnił Bieszczadzki Elektryk, z którego pokładu czytane były fragmenty dramatu.
Narodowe Czytanie rozpoczęło się o godz. 11 odtworzeniem utworu „Balladyna” w wykonaniu Haliny L. – Piosenka ta wprowadziła nas do świata znad jeziora Gopło, do państwa Lechitów, do świata symboli, z głównym wątkiem dążenia do władzy, jej sposobem sprawowania i jej skutkiem – mówił na rozpoczęciu Wojciech Domiszewski, dyr. Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. E. Wanieka w Ustrzykach Dolnych.
Na poszczególnych przystankach niełatwe fragmenty tekstu ze względu na styl i nazewnictwo, przeczytali: Amelia Handermander z VI kl. Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego w Ustjanowej Górnej, Grażyna Holly – zastępca dyr. Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Małgorzata Kulka – kier. Księgarni „Bosz”, Bożena Markowicz z Księgarni „Papirus i Kawa”, Danuta Niedźwiecka-Kot – prac. PiMBP, Lucyna Sobańska z Fundacji Bieszczadzkiej, Alina Sudoł – prac. PiMBP, ks. Adam Szozda, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Brzegach Dolnych, Barbara Wójcik – prac. PiMBP, Czesław Urban – radny Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych i Wojciech Domiszewski, dyr. PiMBP w Ustrzykach Dolnych.
Na zakończenie słowo podsumowujące zostało wypowiedziane przez ks. proboszcza Adama Szozdę, który nawiązał do czytanych tekstów, w tym m.in. do oceny postawy Balladyny, która odcięła się od swojej przeszłości, co zdaniem Księdza sprawia, że nie ma swojej tożsamości, jest „skądś” i zmierza do „nikąd”.
Dla uczestników przygotowano pamiątkową pocztówkę z unikatowym stemplem 9. edycji Narodowego Czytania, przesłanym z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Można było także uzyskać unikatowy stempel na egzemplarzach „Balladyny”.
Wszystkim za wszystko dziękujemy.
Serdeczne podziękowania dla Macieja Wocha za włączenie się do akcji i bezpłatne użyczenie pojazdu Bieszczadzkiego Elektryka na potrzeby Narodowego Czytania.