Robert Antoń, z wykształcenia lekarz weterynarii, z zamiłowania historyk, opowiadał w ramach spotkania autorskiego (10.01.), o niezwykłej i barwnej postaci międzywojennego Sanoka, jaką był dr Oskar Schmidt, z pochodzenia Austriak, wynalazca i autor licznych patentów, polski i austriacki przedsiębiorca.
Kanwą tej opowieści była książka Roberta Antonia „Dr Oskar Schmidt (1902-1976). Sanocki Król Gumy”. Ale król to nie jest odniesienie sensu stricto do osoby Oskara Schmidta, bo z majestatem królewskim nie miał nic wspólnego. Wręcz przeciwnie, służył społeczeństwu, angażując się najpierw w budowę trzech wielkich i znaczących zakładów: Sanockich Zakładów Przemysłu Gumowego, Sanockiej Fabryki Akumulatorów i Fabryki obrabiarek (broni), a następnie objął mecenatem różne kierunki życia społecznego dotyczące kultury, sportu i zdrowia.
Podpisując Deutsche Volksliste nie ściągnął na siebie potępienia ani wyroku śmierci. Dzięki temu prowadził bezpiecznie działalność gospodarczą na terenie Generalnego Gubernatorstwa i współpracował z polskim Państwem Podziemnym. Ukrywał poszukiwane osoby, w tym Żydów. Wraz z żoną wysyłali paczki żywnościowe jeńcom niemieckiego Oflagu VII A Murnau, gdzie przebywali oficerowie przedwojennego 2 Pułku Strzelców Podhalańskich.
W poruszanych wątkach znalazły się także odniesienia ustrzyckie, jak choćby w osobie płk. Zygmunta Cšadka, urodzonego w Ustrzykach Dolnych w 1895 (zm. 1979 we Wrocławiu), m.in. weterana czterech wojen i dowódcy przedwojennego 2 Pułku Strzelców Podhalańskich w Sanoku, a także w przytoczeniu epizodu z pociągiem wywożącym sprzęt z Fabryki „Gumy” (na szlaku kolejowym Olszanica-Ustrzyki Dolne).
W spotkaniu uczestniczyli m.in. seniorzy z Dziennego Domu Senior+, z Dziennego Domu Pomocy "Akademia Bieszczadzkiego Seniora", uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych im. J. Piłsudskiego i Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Ustrzykach Dolnych.Uzupełnieniem wystawy były archiwalne zdjęcia w formie posteru, dotyczące m.in. życia, działalności i rodziny dr Oskara Schmidta (własność Muzeum Historycznego w Sanoku).
Podczas spotkania można było zakupić książki Roberta Antonia wraz z autografem: „Ród Kąckich vel Kątskich z Kątów h. Brochwicz. Przyczynek do dziejów rodów rycerskich Małopolski. Studium historyczno-genealogiczne od poł. XIV wieku”, „Skarby Wawelskie w Kanadzie w latach 1940-1960. Zarys problematyki w świetle dokumentów Archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie” i „Józef Agaton Morawski (1893-1969). Mowy sejmowe”.
Książki będą dostępne w naszej Bibliotece.