19 kwietnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, które było największym zrywem zbrojnym Żydów podczas II wojny światowej. Wydarzenie to upamiętnia akcja Żonkile, organizowana corocznie w tym dniu przez Muzeum POLIN. W akcję włączyła się miejscowa Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. E. Wanieka.
W przygotowanych zajęciach, na które złożyły się prelekcja, film i wystawa, uczestniczyła młodzież z miejscowego Zespołu Szkół Licealnych (kl. I b i II c). Była okazja, aby młodzież dowiedziała się m.in. o przebiegu powstania w getcie warszawskim, o walczących oddziałach powstańczych, którymi dowodził Mordechaj Anielewicz (nie poddał się, zginął z innymi otoczony w bunkrze 8.05.1943 r.), o odwadze i męstwie walczących (jeden z powstańców nawrzeszczał na Jürgena Stroopa, odpowiedzialnego za brutalne stłumienie powstania warszawskiego, po czym wrócił do palącego się budynku) i konsekwencjach udziału w powstaniu (wywiezienie do obozów koncentracyjnych). I o tym, że żadna okoliczność, w tym wojny, nie zwalnia człowieka od odpowiedzialności w podejmowaniu decyzji.
Zaledwie kilkudziesięciu powstańcom udało się wydostać z płonącego getta. Zbrojny zryw pochłonął ok. 400 tys. osób.
Do tematyki powstania w getcie warszawskim nawiązywał film animowany pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem” (na kanwie książki H. Krall pod tym samym tytułem), według scenariusza Agnieszki Matan (produkcja: Muzeum POLIN). To poruszająca rozmowa Hanny Krall z Markiem Edelmanem, jednym z dowódców powstańczych, kardiologiem, zmarłym w 2009 r., nawiązująca do czasów powstania z perspektywy czasów już powojennych, i do wydarzeń z życia Marka Edelmana, który pracował już jako znany lekarz. Głosu w filmie użyczyli znani aktorzy: Maja Ostaszewska (reporterka Hanna Krall) i Andrzej Chyra (Marek Edelman). W 18. minutowym filmie symboliczna jest czerwona linia w formie elektrokardiogramu (pierwowzorem była czerwona włóczka, nawiązująca do swetra M. Edelmana, który miał go na sobie 19.04.1943 r.), oznaczająca życie, które może być przerwane lub długie.
Ważną częścią zajęć była przygotowana wystawa pn. „Zagłada ludności żydowskiej Ustrzyk Dolnych - lata 1939-1944 - przywracanie pamięci”, na której znalazły się archiwalne fotografie i dokumenty. Przygotowała ją bibliotekarka Barbara Wójcik (podobnie jak zajęcia). Wystawę można obejrzeć w holu PiMBP na parterze.
Dla uczestników dzisiejszych zajęć przygotowano żonkile, jako symbol pamięci.
W bieżącym roku akcja Żonkile organizowana jest w ramach programu "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim".
Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim będą trwały. Zapraszamy w najbliższych dniach zainteresowanych tą tematyką do zarezerwowania zajęć i kontaktu pod numerem tel. 134611253.