W naszym „muffinkowym” cyklu dziś:
Pięć książek o powstaniu warszawskim
- Andrzej Perepeczko, Wojtek Warszawiak,
- Monika Kowaleczko-Szumowska, Galop’44,
- Andrzej Borowiec, Chłopak z Warszawy,
- Jerzy Kasprzak, Tropami powstańczej przesyłki,
- Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego.
Właśnie minęła 79. rocznica wybuchu powstania w Warszawie. W dzisiejszym zestawieniu proponujemy książki dla niemal każdego przedziału wiekowego.
Wojtek Warszawiak to opowieść o losach dzieciaków zaplątanych w wojnę dorosłych. Za małych by walczyć, za dużych,
by nie wiedzieć i nie rozumieć, co się dzieje. I wystarczająco starych, by móc ponieść śmierć na ulicach walczącej stolicy. Książka nie tylko dla młodszej młodzieży.
Galop’44 to obecnie najlepsza powieść o powstaniu, adresowana do nieco starszego czytelnika. Utrzymana w zawrotnym tempie narracja, zgrabnie łączy dwa plany czasowe – historyczny i współczesny. Duża dawka wiedzy podana została w sposób zapadający w pamięć, a równocześnie nie męczący. To jedna z tych powieści, do których lubi się wracać.
Chłopak z Warszawy to relacja spisana przez szesnastoletniego wówczas uczestnika walk powstańczych. Napisana ze swadą, pozwala zobaczyć wydarzenia takimi, jakimi widzieli je ludzie w Warszawie, nie mający dostępu do aktualnych informacji politycznych.
Tropami powstańczej przesyłki poszedł Jerzy Kasprzak, opisujący działalność poczty polowej. To książka w zasadzie naukowa, ale napisana ciekawie (nie przytłacza ilością podawanych faktów, chociaż je zawiera).
Wreszcie niegdysiejsza lektura szkolna, czyli Pamiętnik z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego. Książka
o niezwykłym sposobie narracji, w którym język precyzyjnie oddaje zmiany tempa wydarzeń. Lektura wprost pulsuje nerwowo pod skórą czytelnika.
Polecamy. Pamiętamy. I dziękujemy Powstańcom, którzy walczyli za naszą wolność i jeszcze są z nami, i tym, którzy oddali za nią swoje życie.