„Ty pójdziesz górą” staropolska pieśń, zaśpiewana przez Emilię Dobosz z miejscowego Zespołu Szkół Licealnych im. J. Piłsudskiego, była wstępem do Narodowego Czytania, które miało miejsce 9 września przy ustrzyckim Krzyżu na skarpie, w pobliżu Parku pod Dębami.
- To nie przypadkowo spotykamy się pod krzyżem z 1864 r., który postawili ok. 1910 r. najprawdopodobniej członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, a może Drużyna Bartoszowa z Jasienia dla pamięci tych, którzy brali udział w powstaniu chłopskim, tzw. rabacji, i zostali straceni przez zaborcę austriackiego. To ten i ten krzyż z mogiły powstańczej powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, i wszystkie krzyże żołnierskie są symbolem dążeń narodowowyzwoleńczych, spoiwem łączącym przeszłość z teraźniejszością, znakiem pamięci i tożsamości narodowej - powiedział witając uczestników Narodowego Czytania Wojciech Domiszewski, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Eugeniusza Wanieka w Ustrzykach Dolnych.
Podczas Narodowego Czytania zostały odczytane fragmenty tegorocznej lektury Narodowego Czytania, którą była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, opatrzone komentarzami. Wśród tekstów, które zostały zinterpretowane przez uczniów ZSL: Julię Włodarczyk, Elenę Muchę i Witolda Pełdiaka oraz Lucynę Sobańską z Fundacji Bieszczadzkiej i Elżbietę Korczyńską, pracownika naszej Biblioteki, znalazł się opis m.in. grobu Jana i Cecylii, protoplastów rodu Bohatyrowiczów, mogiły powstańczej, opowieść Jana Bohatyrowicza w drodze z Justyną do grobu Jana i Cecylii, rozmowa Benedykta Korczyńskiego, ojca, z Witoldem Korczyńskim, synem oraz rozmowa Witolda, z Anzelmem, bratem Jerzego, poległym w powstaniu styczniowym.
Z Emilią Dobosz, która wczuwając się w teksty, zaśpiewała także: „Lipkę”, „O mój rozmarynie” i „Rozkwitały pąki białych róż”. Wraz z nią wystąpili licealiści: Kuba Szczechowicz, Jan Walasek (akordeon) i Wojciech Duda (bębenek) oraz Alicja Bramberger, najmłodszy uczestnik Narodowego Czytania, która zaśpiewała pierwszą zwrotkę „Rozkwitały pąki białych róż”.
Na koniec Lucyna Sobańska i Marek Sokół (akordeon), na co dzień dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lutowiskach, poprowadzili wspólny śpiew, podczas którego popłynęła melodia z pieśni i piosenek: „Biały krzyż”, „Na strażnicy”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Tam na błoniu błyszczy kwiecie” i „Jak długo w sercach naszych”.