W naszym „muffinkowym” cyklu dziś:
Pięć książek o Japonii
- Zofia Fabjanowska-Micyk, Banzai. Japonia dla dociekliwych
- Maria Juszkiewiczowa, Czarodziejski imbryczek
- Chris Bradford, Młody samuraj
- Anna Łacina, Ostatnie wakacje
- Akira Toriyama, Dragon Ball
W serii Świat dla dociekliwych Wydawnictwo Dwie Siostry proponuje znakomite przewodniki po różnych krajach, które czyta się prawie jak powieść. Nie inaczej jest z książką Banzai, pełną niesamowitych informacji o Kraju Kwitnącej Wiśni, a w dodatku wzbogaconą o bardzo japońskie ilustracje Joanny Grochockiej.
Czarodziejski imbryczek to niepozorna książeczka, przywodząca na myśl drzeworyty. W środku znajdziemy przedziwny świat baśni i legend z odległego Nipponu. Lektura obowiązkowa dla wszystkich japonistów!
Autentyczny obraz Japonii z czasów samurajów znajdziemy w serii przygodówek Młody samuraj. I – jakkolwiek sama fabuła operuje znanymi kliszami ze współczesnej popkultury – warto zanurzyć się w kreowany przez Bradforda świat, choćby dlatego, żeby poznać kulturę Japonii zgodną z historycznym realizmem. W dodatku fabułę wzbogacają oryginalne cytaty w języku japońskim. Warto sięgnąć po ten ostatnio nieco zapomniany cykl.
W Ostatnich wakacjach japońskie są jedynie kanji, czyli „krzaczki”, którymi przyrodnia siostra przyozdabia koszulkę Ośki. Niby nic takiego, drobny gest, ale odczytany z mozołem napis wywołuje całą lawinę zdarzeń. W książce spotkamy także jako bohaterów drugoplanowych postaci znane z innych powieści Anny Łaciny.
Na koniec jeszcze jedna seria – komiksy Dragon Ball, znane także z wersji filmowej. To jedyna kompletna manga, którą mamy w zbiorach bibliotecznych, ciesząca się niesłabnącą popularnością czytelników. A dla chętnych, którzy chcieliby poznać tajniki typowej dla mangi kreski, mamy podręcznik rysowania.
図書館へようこそ!(Toshokan e yōkoso!= Zapraszamy do biblioteki!)