W naszym „muffinkowym” cyklu dziś:
Pięć książek, w których zdrowo solą
- Agnieszka Stelmaszyk, Słony deser
- Zbigniew Iwański, Legendy o Wieliczce
- Beata Kołodziej, Solilandia
- Cecile Jugla, Jack Guichard, Przygody z nauką: sól
- Światosław Ziemlański, Zofia Zawistowska, Kuchnia dietetyczna – z solą czy bez soli?
Podobno, aby poczuć rzeczywisty smak potraw, trzeba by przez dwa lata nie jeść nic solonego. Dopiero po tym czasie organizm oczyści się z nadmiaru NaCl. A jednak dieta bezsolna nie jest wskazana, gdyż przez naruszenie równowagi elektrolitycznej organizmu prowadzi do poważnych kłopotów zdrowotnych. A zatem spójrzmy do książek, w których zdrowo solą!
W restauracji pana Makaronika nawet mocno przesalają. W dodatku – desery, które przecież powinny być słodkie. Słynny detektyw Tomuś Orkiszek w powieści Agnieszki Stelmaszyk dołoży wszelkich starań, aby dosolić słonemu przestępcy!
Legendę o pierścieniu św. Kingi znają już małe dzieci. A jednak podziemny świat żup solnych ma o wiele więcej opowieści do zaoferowania. Wzbogacone o piękne zdjęcia złożyły się na niebanalną książeczkę Legendy o Wieliczce. Polecamy szczególnie tym, którzy z różnych przyczyn nie mogą zjechać pod ziemię, aby osobiście podziwiać uroki zabytkowej kopalni soli.
Gdzieś w okolicach wielickiej kopalni znajduje się podziemna kraina, zamieszkiwana przez skrzaty soliludki. Na co dzień mieszkańcy Solilandii trzymają się z daleka od świata ludzi, czasem jednak współpraca z wielickimi górnikami okazuje się konieczna. O tej oraz innych przygodach opowiada seria powieści o Solilandii pióra Beaty Kołodziej.
Rodzicom młodszych dzieci polecamy cykl Akademia Mądrego Dziecka, w ramach którego ukazała się książka Przygody z nauką: sól, zawierająca dziesięć ciekawych eksperymentów z wykorzystaniem chlorku sodu.
Jako się rzekło, całkowite wyeliminowanie soli z jedzenia wcale nie jest działaniem prozdrowotnym. Niemniej, całkiem spora rzesza ludzi zmaga się z rozmaitymi chorobami, w których wymagana jest dieta niemal całkowicie bezsolna. W jaki sposób uzupełniać braki elektrolitów, a zarazem uzyskać dania, które będą jednakowo zdrowe, jak i smaczne – napisał duet ekspertów: prof. dr hab. nauk medycznych Światosław Ziemlański oraz inż. Zofia Zawistowska w książce Kuchnia dietetyczna – z solą czy bez soli?
Wniosek jest prosty: dosolić czy przysolić jest aż za prosto, przez co łatwo można przesolić; za to, aby coś odsolić, trzeba się nieźle napocić.