W naszym „muffinkowym” cyklu dziś:
Pięć książek, w których jedzie pociąg z daleka
- Julian Tuwim, Lokomotywa
- Walther Petri, Stara, dobra lokomotywa
- Michel Amelin, Piekielny pociąg
- Ewa Skarżyńska, Basia z kazachskich stepów
- Kazimierz Nóżka, Marcin Scelina, Maciej Kozłowski, Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Nocny pociąg
Toi na tatii koleja… to oczywiście początek nieśmiertelnej Lokomotywy Tuwima, ale w tłumaczeniu na „wczesnodziecięcy”. Oczywiście, Tuwima nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Ponieważ jednak na jego temat napisano cały wagon analiz, tutaj – zamiast recenzji – zagadka: Stoi na stacji lokomotywa -/ krótka, malutka/ i bardzo krzywa./ Wczoraj ugniotłem ją z plasteliny./ Ruszy,/ jak tylko dorobię szyny. – A skąd to? A jak to? A kto to tak śmiał? Tu plastelina, a tam była stal?!
A figę, sprawdźcie sami.
Stara, dobra lokomotywa nie korzysta z inspiracji tuwimowskich, bo to tłumaczenie z niemieckiego. Opowiadanie dla wielbicieli starych lokomotyw, nieuchronnie odjeżdżających na „boczny tor emerytalny”. Łezka się w oku kręci, bo te parowozy miały duszę (i dlatego mogła powstać urocza animacja o Tomku, który żadną miarą nie mógłby być maglevem).
Piekielny pociąg to kryminalna przygodówka dla dzieci, po której jednak można spać spokojnie. Amatorom mocniejszych wrażeń polecamy tematycznie – ach, cóż za zdrada! – klasyk filmowy z Peterem Cushingiem i sir Cristpherem Lee Gabinet grozy doktora Zgrozy.
Prawdziwym pociągiem grozy pojechała narratorka opowieści o dzieciach zesłanych do Kazachstanu z ziem polskich okupowanych przez Związek Radziecki po 17 września 1939 roku. Wjazd na lokalną stację tzw. pociągu z kominkami (ros. tiepłuszki) zwiastował masowe wywózki „wrogów ludu”, typowanych bez względu na wiek, zawód czy status materialny.
Wreszcie mniej dramatycznie, ale równie ciekawie o bieszczadzkiej kolejce wąskotorowej opowiadają autorzy książki Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Nocny pociąg. Miłośnikom regionaliów polecamy całą serię!
Przy okazji serdecznie pozdrawiamy wszystkich kolejarzy, a najcieplej tych pracujących na reaktywowanej linii nr 108!