„Z bibliotecznego katalogu” (cz. 14) polecamy książkę Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego „W ludzkiej i leśnej kniei” (Wydawnictwo LTW, 2022, s. 314).
Antoni Ferdynand Ossendowski (1876-1945) to barwna i burzliwa postać - pisarz, dziennikarz, podróżnik (globtroter), antykomunista, nauczyciel akademicki (tytuł profesora), działacz rewolucyjny. W Polsce peerelowskiej skazany na zapomnienie za książkę „Lenin”, w której mocno skrytykował rewolucję bolszewicką i samego wodza.
Książka „W ludzkiej i leśnej kniei” to opowieść o przygodach, „przeważnie na Dalekim Wschodzie, w której autor zebrał najsilniejsze wrażenia i wspomnienia ze swych podróży po rosyjskiej Azji w okresie lat dziesięciu”. We wstępie do książki napisał, że opracowania naukowe z podróży zamieszczał w specjalistycznych czasopismach lub w wydawanych książkach, ale ukazujących się w języku rosyjskim (podróże odbywały się z polecenia rządu rosyjskiego lub instytucji naukowych, także rosyjskich).
Cztery części książki trzymają w napięciu, mają zaskakujące zakończenia, co gwarantuje dobrą podróż czytelniczą w czas miniony.
Książka została opracowana na podstawie wydania pierwszego, w wydawnictwie Gustawa Adolfa Gebethnera i Augusta Roberta Wolffa w 1925 r.
Zapraszamy do naszego katalogu: https://www.ustrzykidolne-pimbp.sowa.pl/index.php?KatID=0&typ=record&001=USD%20P22000301