„Z bibliotecznego katalogu” (cz. 16) polecamy dzisiaj książkę Joanny Kuciel-Frydryszak, dziennikarki i absolwentki polonistyki na Uniwersytecie, pt. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (Marginesy, 2023 s. 491).
Ta opowieść, składająca się z 16 rozdziałów, o życiu najbardziej doświadczonej przez życie grupy społecznej w II Rzeczypospolitej. Nie bez powodu wstęp otwiera wiersz Anny Świrszczyńskiej „Chłopka”: „Dźwiga na plecach/dom, ogród, pole/krowy, świnie, cielęta, dzieci./Jej grzbiet dziwi się,/że nie pęknie./Jej ręce dziwią się,/że nie odpadną./Ona się nie dziwi”. Kobiety - chłopki z marzeniami, nawet nie tymi wysublimowanymi, ale tymi prostymi, jak własne łóżko, buty, wykształcenie, może „lepszy mąż” - nie dziad. Często niepotrzebne, a nawet zbędne, kiedy już nie mają siły albo jak te dorastające dziewczyny, kiedy przestaną paść gęsi lub krowy.
Jak podaje autorka, w Polsce okresu międzywojennego 64 procent gospodarstw wiejskich uznano za niewystarczające (to tzw. gospodarstwa karłowate do 2 ha i większe, tzw. małorolne, do 5 ha), a 40 procent wiejskich kobiet za zbędne).
Książka napisana jest językiem komunikatywnym, z licznymi fotografiami i z bogatym aparatem źródłowym (tzw. bibliografia).
Książka w ostatnim czasie stała się rozchwytywana przez naszych czytelników i trzeba na nią czekać w kolejce. Stąd wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom i zakupiliśmy jeszcze jeden egzemplarz.Zapraszamy do naszego katalogu: https://www.ustrzykidolne-pimbp.sowa.pl/index.php?KatID=0...