W naszym „muffinkowym” cyklu dziś:
Pięć książek z ogórkiem
- Maria Szarf, Jurek, ogórek, kiełbasa i sznurek
- Barbara Kosmowska, Buba. Sezon ogórkowy
- Barbara Stenka, Piosenki Stenki
- Marta Maruszczak, Wirus w koronie, bakteria w kapsule
- Łukasz Wierzbicki, Wokół świata na wariata
Jurek, ogórek, kiełbasa i sznurek to opowieść o perypetiach tytułowego Jurka, dziewięcioletniego chłopca, którego życiowym nieszczęściem jest starsza siostra Matylda. Książka z dużymi literami dla młodych adeptów czytania. Więcej ogórków tu niestety nie znajdziemy…
Buba. Sezon ogórkowy to część druga powieści o nastoletniej mistrzyni brydżowej. Podtytuł zdaje się wprawdzie sugerować, że tym razem akcja zwolni tempo, ale nic z tego. W Sezonie wcale nie chodzi o okres, w którym nic się nie dzieje, jak podaje definicja słownikowa, a wręcz przeciwnie. Oto ukochany dziadek głównej bohaterki zaczyna nałogowo grać w tzw. ogóra, niestety jedynie on-line, a co za tym idzie już nie ma czasu dla swojej uzdolnionej wnuczki. I cóż można począć z takim sezonem?
Ogórek, jak twierdził mistrz Gałczyński, śpiewać nie może. Za to zdarza się, że inni śpiewają o nim. Oczywiście, najbardziej znany utwór wykonywały niegdyś „Fasolki”, ale i u Barbary Stenki pojawiła się piosenka opiewająca zalety małosolnych!
Małosolne, jak je odpowiednio długo przetrzymać, zostają poddane fermentacji wywołanej przez pałeczki kwasu mlekowego, a wtedy robią się – kiszone! Takie ogórki są nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe.
Wiedzieli o tym Leon (Mroczkiewicz) i Tadeusz (Perkitny), którzy 11 września 1926 roku spakowali do plecaka bochen chleba, słój kiszonych ogórków (a jakże!), słoik powideł, wyrwaną z atlasu ojca jednego z nich mapę i tak zaopatrzeni wyruszyli w podróż dookoła świata.
Może i ogórek nie śpiewa, ale jak widać, może natchnąć niepospolitą odwagą, dodać animuszu i podkręcić fantazję. A wszystko to przez owoc, uparcie nazywany warzywem!