„Z bibliotecznego katalogu” (cz. 18) polecamy dzisiaj dwie książki Joanny Jax „Dziedzictwo von Becków” (cz. 1) i „Piętno von Becków” (cz. 2), Videograf cz. 1, 2014, s. 404; cz. 2, 2016, s. 413.
Joanna Jax (właśc. Joanna Jakubczak) jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jak pisze na swojej stronie internetowej, przez wiele lat pracowała w międzynarodowych korporacjach finansowych.
W 2014 r. zadebiutowała „Dziedzictwem von Becków”, a potem napisała „Długa droga do domu” (2015), „Piętno von Becków (2016), sześciotomowy cykl powieściowy „Zemsta i przebaczenie” (2018), a także książkę „Syn zakonnicy” (2018). W 2018 i 2019 r. ukazał się cykl „Zanim nadejdzie jutro”, „Milczenie aniołów” oraz „Białe róże z Petersburga”.
A wszystko rozpoczęło się w Gdańsku, w 1934 r. od wielkiej miłości powieściowych bohaterów „Dziedzictwa von Becków” Marii Tarnowskiej i Wernera von Becka. „Spotkali się w czasach, gdzie miłość schodziła na drugi plan. Ona polska nauczycielka, on niemiecki oficer SS. A jednak uczucie połączyło ich na zawsze. W przeciągu osiemdziesięciu lat historia zmieniała się z pokolenia na pokolenie. Poprzez przedwojenne Wolne Miasto Gdańsk do wojennego Karkowa i Olkusza, Berlina, Paryża i ponownie do Polski. Jesteście gotowi na podróż przez czas, miłość i dylematy moralne? Zapraszam Was do świata arystokracji i biedy, nienawiści, zemsty, wybaczenia i pojednania” - czytamy w jednej z recenzji na stronie pisarki.
A w drugiej części „Piętno von Becków” prawnuczka Wernera von Becka, Julia Kunis, odkrywa tajemnicę swojego rodu. Ta duga część łączy „losy bohaterów w jedną, zwartą całość. Ci z przeszłości i teraźniejszości, ci z poprzedniej książki tej serii, ale i nowo stworzone postaci - wszyscy znaleźli swoje przynależne miejsce pozostając zamglonym wspomnieniem bądź zmieniając bieg współczesnych wydarzeń” (z recenzji na stronie pisarki).