„Z bibliotecznego katalogu” (cz. 21) polecamy dugi tom książki „Bieszczadzkie lwy 1914/1915. Krew na Połoninach. Wielka Wojna na obu brzegach Sanu i jej skutki”, red. nauk. Andrzej Olejko i Krzysztof Rejman (Wydawnictwo Książkowe Carpathia, Rzeszów, 2021, s. 411).
Temat pierwszej wojny światowej w naszym regionie szeroko rozumianym (bo to nie tylko Bieszczady, ale m.in. Góry Sanocko-Turczańskie i Beskid Niski), od kilku lat jest zgłębiany, odkrywany i nie jest już pewną pustynią. To możliwe jest m.in. dzięki ukazującym się wydawnictwom książkowym, w tym opracowaniom naukowym prof. nadzw. dr hab. Andrzeja Olejki z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu.
Najnowsza publikacja to pokłosie „II Międzynarodowej Konferencji Naukowej Bieszczadzkie Lwy - krew na Połoninach”, która miała miejsce w marcu 2023 r. w Polańczyku. To zbiór szesnastu artykułów, związanych z walkami „nad wojennym Sanem” z lat 1914-1918, rzetelnie opracowanych w oparciu o żmudne kwerendy archiwalne i terenowe. Zostały w nich opisane takie wydarzenia, jak m.in. bitwa pod Baligrodem z 10.03.1915 r. (jedna z najkrwawszych bitew na terenie Bieszczadów podczas pierwszej wojny światowej), udział węgierskiej 41. Dywizji Piechoty Honwedu w walkach w Bieszczadach, walki o Przełęcz Użocką (grudzień 1914 - maj 1915) i wykorzystanie pociągów pancernych pod koniec 1918 r. w rejonie Przemyśla, Ustrzyk Dolnych i Chyrowa (w Przemyślu do walki wykorzystano najprawdopodobniej dwa pociągi: „Śmiały” i „Junak”, a na szlaku Przemyśl-Lwów, Przemyśl-Chyrów i Ustrzyki-Chyrów „działały” „Pepetrójka”, „Odsiecz I”, „Kozak”, „Hallerczyk” i „Gromobój”).
Książka w niedługim czasie zostanie opracowana i udostępniona Czytelnikom