W naszym „muffinkowym” cyklu dziś:
Pięć książek z motylami
- Małgorzata Strzałkowska, Kateřina i Zdenek Miler, Krecik i motyle
- David Barrie, Supernawigatorzy
- Krystyna Januszewska, Dolina motyli
- Rudyard Kipling, O motylu, który tupał nóżką
- Jerzy Ficowski, Maciupinka
Motyle okazują się być całkiem wdzięcznym motywem literackim. Fruwają sobie w tytułach (gdzie łatwo je znaleźć), inne są widoczne na okładkach bądź ilustracjach, a ile ich jeszcze przewija się ukradkiem na kartach powieści!
Krecik i motyle to wprowadzenie najmłodszych w tajemniczy świat przemian w przyrodzie. Krecik-ogrodnik bardzo ubolewa nad pogryzionymi roślinami, a gdy odkrywa winowajców – bardzo żarłoczne gąsienice, postanawia je zamknąć w domku na czas prac renowacyjnych. Jakież jest jego zdziwienie, kiedy po skończonej pracy wypuszcza na wolność barwne motyle!
To zresztą nie jedyny sekret tych delikatnych stworzeń. Rozwikłanie tajemnicy, gdzie na zimę znikają piękne amerykańskie monarchy, zajęło całe życie pewnego upartego badacza. To naprawdę zdumiewające, że tak kruchy owad potrafi pokonać dystans ponad 3600 km, przelatując około 50 km dziennie. Więcej o fascynujących zdolnościach różnych zwierząt w – niestety pozbawionej obrazków - książce Davida Barriego Supernawigatorzy.
Zdolność tych owadów do niewytłumaczalnych migracji stała się kanwą powieści Krystyny Januszewskiej Dolina motyli. Tu zresztą niepozorny bielinek kapustnik (nawiasem mówiąc szkodnik upraw) pełni kilka różnych funkcji, od wcielonych w owady powracających na ziemię dusz zmarłych po symbol kruchości marzeń, które – choć piękne – czasem przynoszą więcej szkody niż pożytku. Książka dla lubiących odkrywać sensy ukryte.
O motylu, który tupał nóżką to literackie opracowanie islamskiej przypowieści o Sulejmanie ben Daudzie (bardziej znanym w naszym kręgu kulturowym jako Salomon syn Dawida) i jego mądrej żonie Balkis (znanej z Biblii jako królowa Saby). Opowiastka skupia się na różnicach między dwoma płciami, w zabawny sposób ukazując przyczyny różnych nieporozumień, które jednak można pokonać dzięki prawdziwej miłości. Baśń nie dla wyznawców poprawności politycznej.
Na koniec mocno już zapomniana wierszowana opowieść o przygodach biedronki Maciupinki, która wyrusza w świat, aby poznać inne zwierzęta. Książkę ozdabiają zapadające w pamięć ilustracje Józefa Wilkonia, ukazujące między innymi kilka popularnych gatunków motyli.