Komputery, laptopy, smartfony i inne urządzenia, wykorzystywane m.in. w przemyśle, lotnictwie, transporcie - cuda techniki XXI wieku, nie powstałyby, gdy nie wynaleziono odpowiednich komponentów, które tworzą układ scalony.
Do jego powstania przyczynił się skutecznie polski, genialny chemik Jan Czochralski (1885-1953), znany i cytowany w świecie, w Polsce jakoś zapomniany.
Jak to dzieje się często z wynalazkami, jego odkrycie dokonało się całkiem przypadkowo. Kiedy prowadził badania laboratoryjne, zanurzył swoje pióro nie w kałamarzu z atramentem, a w tyglu ze stopioną cyną. Kiedy wyciągnął pióro, ze stalówki zwisała cienka nić zestalonej cyny. I była ona właśnie monokryształem cyny. Dzięki dalszym badaniom, opracował pozyskiwanie monokryształów (metoda Czochralskiego). Dzięki tej metodzie w początkach lat 50. XX w. udało się pozyskać krzem, który przyczynił się do rozwoju elektroniki.
O tym, i o innych ciekawostkach (np. jak wyglądała jedna z pierwszych dyskietek, do czego służyły karty perforowane i jak wykorzystuje się sztuczną inteligencję) dowiedzieli się uczniowie z kl. III b z miejscowej Szkoły Podstawowej nr 1.
Zapraszamy na kolejne zajęcia w cyklu Akademia Super Bohatera według Tomasza Rożka.