Które z utworów Adama Mickiewicza, np. „Inwokacja” z „Pana Tadeusza” czy „Lilije” są ważniejsze, „dumne” od utworów Juliusza Słowackiego, jak np. „Sumienie” czy „Pieśń konfederatów barskich” z dramatu „Ksiądz Marek”? A może „Do Niemna” albo „Powrót taty” Mickiewicza, a może jednak fragmenty utworów z „Kordiana”?
Tak mogli się wadzić dwaj polscy wielcy wieszczowie, gdyby pojedynkowali się na wiersze w naszej Bibliotece, choć taki prawdziwy pojedynek odbył się między nimi 25 grudnia 1840 r. w Paryżu.
W Bibliotece za sprawą Kuby Michalskiego, znanego barda poezji śpiewanej (wykonuje utwory w swojej aranżacji m.in. J. Tuwima, A. Asnyka czy ballady L. Cohena), który nagrał z zespołem „Cotton Cat” pięć płyt i tyleż samo albumów solowych, usłyszeliśmy w bezkrwawym pojedynku wymienione na początku utwory z dobrą lekcją z języka polskiego.
W nurcie Narodowego Czytania Kuba Michalski zaśpiewał wybrane dwa fragmenty z „Kordiana” J. Słowackiego, związane ze spiskiem koronacyjnym i rozmową z Laurą (utwór „Anioł”).
Zmieniając nastrój spotkania Kuba Michalski razem z publicznością, w tym uczniami z Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych i Zespołu Szkół Licealnych im. J. Piłsudskiego, zaśpiewał jeden z utworów w klimacie irlandzkim (ze śpiewem ze strony publiczności wyszło tak sobie), znaną balladę „Dance Me to the End of Love” L. Cohena (ze śpiewem ze strony publiczności wyszło już lepiej) i na koniec, i na „rozruszanie” „Lokomotywę” J. Brzechwy (ze śpiewem ze strony publiczności wyszło najlepiej).
Na koniec można było nabyć m.in. najnowszy album Kuby Michalskiego z 2024 r. „Znasz-li ten kraj”.