W naszym „muffinkowym” cyklu dziś:
Pięć książek (i jedno czasopismo) z łosiem
1. Adam Wajrak, Przewodnik prawdziwych tropicieli: Wiosna
2. Christiane Dorion, W sercu lasu
3. Maria Rodziewiczówna, Lato leśnych ludzi
4. 100 bajek na każdą okazję: Mój brat niedźwiedź
5. Ludwik Bronisz-Pikało, Pierwsza skrzydlata
Łoś to duże zwierzę, a jednak wcale nie jest łatwo namierzyć go na półkach bibliotecznych. Najwięcej o tych dość pociesznych rogaczach można się dowiedzieć z Przewodnika prawdziwych tropicieli Adama Wajraka (części: Zima i przede wszystkim Wiosna). Wprawdzie w Bieszczadach prawdziwych łosi nie ma, ale za to po lekturze wspomnianych książek bezbłędnie odróżnicie badylarza od łopatacza, jeśli w czasie swoich wędrówek gdzieś się na nie napatoczycie.
W sercu lasu Christiane Dorion to zaproszenie do poznawania różnych lasów świata, ich flory i fauny. Jest i łoś euroazjatycki – dumnie kroczący z nurtem strumienia. Właśnie wyszedł z lasu iglastego w poszukiwaniu wodopoju.
W Lecie leśnych ludzi Marii Rodziewiczównej łoś, chociaż nie odgrywa żadnej znaczącej roli, dumnie prezentuje się na okładce, skąd spogląda na czytelnika, jakby ten właśnie przerwał mu żerowanie.
Rutt i Tuk, dwa zwariowane łosie z… filmu animowanego (ale książki też!) Mój brat niedźwiedź bardzo nie lubiły, kiedy ktoś im przerywał spokojne obgryzanie gałązek. A jakoś tak się działo, że ile razy w pobliżu łosi pojawiały się niedźwiedzie, łosiom nie tylko nie było dane spokojnie zjeść, ale jeszcze spadały na nie różne nieszczęścia wywołane przez Kodę i Kenaja.
Za to Pierwsza skrzydlata Ludwika Bronisza-Pikały to opowieść o konspiracyjnej działalności IV zastępu „Łosiów” z Drużyny Harcerskiej przy Wytwórni Samolotów w Lublinie w czasie II wojny światowej. Nazwa drużyny nawiązywała do produkowanego we wspomnianej wytwórni polskiego bombowca PZL.37 Łoś.
A teraz bonus na koniec: w „Świerszczyku” dla dzieci znajduje się dział Wyszukanka Łośka Tośka. Polecamy wszystkim chcącym poprawić swoją spostrzegawczość.