Piętnaście lat temu, 17 października 2008 r., w miejscowej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej miał miejsce pierwszy wernisaż wystawy twórców z naszego regionu pn. „Tworzymy w samotności - wystawiamy wspólnie”. Tegoroczna, jubileuszowa wystawa zgromadziła - jak dotąd - największą ilość prac, które zaprezentowało dwudziestu siedmiu naszych twórców, co też jest swoistym rekordem ich uczestnictwa w kolejnych edycjach minionych lat.
Na wystawie, która została otwarta 15 listopada w PiMBP, zgromadzono prace z dziedziny malarstwa, fotografii, rzeźby, tkactwa, ceramiki, rękodzieła, literatury (poezji) i modelarstwa (nowość w piętnastoletniej historii wystawy). - Prace ukazują świat nadprzyrodzony, czego symbolem jest haftowany Pantokrator oraz ikony, cerkwie, rzeźby (popiersie Chrystusa Pana) i anioły (w tym Nieuloty), świat naszej egzystencji, ale przeżytej radośnie, co wyrażają m.in. fotografie z wizerunkami urodziwych dziewczyn jakby w zamyśleniu, uchwycone w radosnych lotach ptaki, piękne poduszki dekoracyjne, przyroda nieożywiona, pejzaże i refleksyjna poezja - pokreślił Wojciech Domiszewski, dyrektor PiMBP. I dodał, że jest jeszcze świat podniebny, z naszymi dążeniami, ideałami, a jednocześnie w jakiś sposób przypominający naszą tradycję lotniczą z międzywojennego Wojskowego Obozu Szybowcowego w Ustjanowej z symbolicznymi latającymi modelami samolotów.
Swoje prace, pełne ekspresji, kompilacji technik, własnego stylu i ładunku emocjonalnego zaprezentowali: Paweł Czachur, Maria Czapor, Piotr Dul, Zdzisław Dziuruń, Róża Franczak, Krzysztof Franczak, Agnieszka Jaremin-Mordes, Sylwia Karabanowska, Aleksandra Kiełbińska, Magdalena Kozłowska, Zygmunt Krasowski, Paweł Kuźmiński, Czesława Mileszko, Hanna Myślińska, Danuta Niedźwiecka-Kot, Dominika Rokosz, Jadwiga Siara, Jacek Siara, Maria Lidia Sobota, Jakub Szczepański, Inka Wieczeńska, Anna Wiercińska, Krzysztof Wnęk, Michał Wnuk, Marzena Zając i Zbigniew Zamołojko. Gościnnie prace wystawili seniorzy z ustrzyckiego Dziennego Domu Pomocy „Akademia Bieszczadzkiego Seniora”.
Dla wszystkich zagrał zespół LIREPI, założony w 2016 r., mający na swoim koncie dwie płyty: „Ukryta Uprzejmość” i „W Kratkę”. Nazwa LIREPI pochodzi od lirycznych piosenek, które mają być podstawą twórczości duetu. Muzycy jako mieszkańcy Bieszczadu, nie stronią w swoich kompozycjach od inspiracji regionem, jak choćby w utworze „Nie zakochać się w Bieszczadach”. Podczas wernisażu LIREPI wystąpił w nieco zmienionym składzie (bez nieobecnej Marty Grzybowskiej): Weronika Mizgała (wokal) i Mariusz Stępień (gitara, looper). Usłyszeliśmy siedem utworów utrzymanych w tonacji lirycznej, m.in. „Pieśni ścieżki”, „Cukiernia poetów”, „Poezja chwil”, „Zanim”, „Jeszcze nie pora” i „Do piętnastej”.
Wśród uczestników wernisażu był także obecny Michał Wnuk, burmistrz Ustrzyk Dolnych (także jako twórca), który debiutował podczas ubiegłorocznej edycji wystawy. Pogratulował wspaniałych prac i zapowiedział swoje uczestnictwo w kolejnych odsłonach wystawy.
Podczas otwarcia wystawy twórcy otrzymali pamiątkowe statuetki w formie symbolicznej sztalugi malarskiej z wygrawerowanym okolicznościowym napisem wręczone przez Wojciecha Domiszewskiego, dyrektora PiMBP. Przy wręczaniu statuetek była okazji do krótkiej prezentacji i rozmowy z twórcami. Przy okazji wyjaśniło się, dlaczego Zbigniew Zamołojko, artysta malarz, namalował portret Fryderyka Chopina, który został wystawiony w holu na parterze (obraz powstał w ramach realizacji projektu).
Wystawę wraz z okolicznościowymi folderami przygotowała bibliotekarka Barbara Wójcik.
Wystawa będzie czynna do 31 grudnia 2024 r. w godzinach pracy ustrzyckiej PiMBP.