Z bibliotecznego katalogu (cz. 52) polecamy książkę Brygidy Helbig i Justyny Helbig „W imię matki i córki” (Wydawnictwo WAB, 2025, s. 350).
Prof. Brygida Helbig była gościem Biblioteki podczas trwającego Karpackiego Jarmarku Turystycznego w sierpniu 2017 r. Jest pisarką i literaturoznawczynią, była pracownikiem naukowym w Polsko-Niemieckim Instytucie Badawczym w Collegium Polonicum w Słubicach, w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie i w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przodkami prof. Brygidy Helbig od strony ojca byli Niemcy galicyjscy, którzy przed 1940 mieszkali w Steinfels (Stebniku) i Bandrowie.
Prof. Brygida Helbig jest autorką m.in. tomu prozy „Enerdowce i inni ludzie”, minipowieści satyrycznej „Anioły i świnie. W Berlinie” i powieści o zagmatwanych i wstrząsających losach polsko-niemieckiej rodziny pt. „Niebko”.
Najnowsza książka prof. Helbig i Justyny Helbig ma podtytuł „Fikcja autobiografizowana”. Została napisana w latach 2020-2022, ale jak przyznała prof. Helbig, dzisiaj tę książkę napisałaby zupełnie inaczej.
Wracając do tematu fikcji, to przynajmniej w jakimś wymiarze jeden wątek książki wydaje się być zupełnie biograficzny. W książkowej wersji córka Selina wraca do swojej matki Gizeli. Podobnie poukładało się w życiu autorki, gdzie jej córka Justyna zdecydowała się po latach powrócić z Anglii do Berlina i zamieszkać ze swoją mamą, choć planowała drogę naukową.
Książka porusza m.in. problemy relacji między dzieckiem (córką/synem) a rodzicami, ale też między dzieckiem, rodzicami a środowiskiem zewnętrznym. Jak zaznaczyła prof. Brygida Helbig, książka została napisana m.in. po to, aby zwrócić rodzicom uwagę na samo dziecko, kim ono naprawdę jest (Brygida Helbig, „Powrót córki”, Wysokie Obcasy, 2025/20, dod. Gazeta Wyborcza 2025/119, rozm. Dorota Wodecka). Najważniejsze, aby odczytać to, co „naprawdę ono pragnie, do jakich działań ciągnie je bezinteresownie, gdzie jest jego radość i pasja”. Nie można narzucać mu niespełnionych wizji swojego życia, bo wtedy będzie to zgubne.
Publikacja po opracowaniu będzie dostępna w Wypożyczalni Głównej.