Dagny Mikoś (z domu Cipora) gościła wczoraj w naszej Bibliotece. Pochodząca z Ustrzyk Dolnych aktorka teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, swoją karierę zaczynała w dziewczęcym zespole punkrockowym oraz w działającym przy UDK teatrze Formy „PARRA”.
Spotkanie z artystką poprowadził Wojciech Domiszewski, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, a zostało one zorganizowane w ramach cyklu „Rozmowy z …”.
Tematem przewodnim rozmowy było życie zawodowe aktorki, a więc teatr, który jest największą pasją i miłością aktorki (oprócz męża oczywiście). Dagny jest wszechstronnie uzdolniona i ma szerokie zainteresowania. Choć jak zapewniała w rozmowie, to z teatrem wiąże swoją najbliższą przyszłość.
Podczas spotkania było też miejsce na wspomnienia o początkach rodzenia się aktorskiej „iskry”. Swoją karierę zaczynała grając w zespole punkrockowym „The Grudge Band”. Miło wspominała też swoje początki na scenie i występy z działającym przy UDK Teatrem Formy PARRA.
Rozmowa dotyczyła jednak głównie aktorstwa, bo Dagny zagrała blisko 15 ról filmowych lub epizodycznych. Opowiadała też o swojej współpracy z Krakowskim Teatrem VARIETE, oraz o nowym projekcie autorskim „Teatr Tutorial” (dla miłośników teatru i nie tylko) i o planach na przyszłość.
Aplauz publiczności wzbudził brawurowo wykonany przez nią utwór z repertuaru Edith Piaf „Milord”.
Pamiątką ze spotkania dla fanów, były autografy oraz plakaty - w tym trzy zapowiadające spektakl teatralny z rolami Dagny Mikoś, sama aktorka dostała natomiast na pamiątkę szklaną statuetkę.
Dagny Mikoś - śpiewająca aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Za rolę GOPLANY/SHIRLEY TEMPLE w spektaklu „Balladyna” Juliusza Słowackiego w reż. Radosława Rychcika otrzymała Krakowską Nagrodę Loży 2015. W tym samym roku została uhonorowana Nagrodą Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
W sierpniu 2018 roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Dagny wzięła udział w pracy nad przedstawieniem Katarzyny Szyngiery, Marcina Napiórkowskiego i Mirosława Wlekłego pt. „Lwów nie oddamy” w reż. Katarzyny Szyngiery, opowiadającym o trudnych relacjach Polaków i Ukraińców. Przedstawienie zostało zauważone i docenione podczas najważniejszych wydarzeń i festiwali teatralnych w Polsce, a aktorka, wraz z zespołem spektaklu została wyróżniona nagrodami: Nagrodą Dziennikarzy za zespołową pracę artystyczną przyznaną podczas V edycji Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie (2018); Nagrodą Dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie za twórczy udział w znakomitej kreacji zbiorowej przyznaną podczas Międzynarodowego Dnia Teatru (2019); GRAND PRIX i Wielka Nagroda Publiczności przyznaną podczas Festiwalu „KONTRAPUNKT – Przegląd Teatrów Małych Form” w Szczecinie (2019); Nagrodą Specjalna Jury przyznaną podczas 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych „R@port” w Gdyni (2019) oraz Nagrodą Zespołową za role w przedstawieniu „Lwów nie oddamy” przyznaną podczas 25. jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Instytucie Teatralnym w Warszawie (2019).
Źródło: http://dagnymikos.pl/