W naszym „muffinkowym” cyklu dziś pięć książek o samolotach:
1. Małgorzata Fabianowska (tł.), „Samoloty”,
2. Bolesław Ludwiczak, „Mam przyjaciela, który obsługuje samoloty”,
3. Maria Gómez, „101 ciekawostek: samoloty”,
4. Andrew Nahum, „Maszyny latające”,
5. „Jak zrobić samoloty z papieru, statki, kapelusze i…”.
Dziś na naszej półce wystawowej wylądowały książki o samolotach, choć głównym powodem tego wyboru była prezentacja nowej zdobyczy naszej kolekcji postaci z bajek (głównie animacji filmowych, ale że mamy również ich wersje papierowe, to nie uważamy tej reklamy za zdradę książek). Szanowni najmłodsi Czytelnicy – poznajcie Ishani! Piękna i uwodzicielska (początkowo nawet zwodnicza i zdradziecka) mistrzyni wyścigów lotniczych z Indii dodaje kobiecego czaru twardej rywalizacji „Samolotów”.
Aby jednak samolot, obojętnie czy mała awionetka czy też olbrzymia dostawcza Mrija, mogły się wzbić w przestworza, potrzebny jest cały sztab obsługi naziemnej. O ich bardzo ważnej pracy opowiada książeczka z serii „Mam przyjaciela, który… obsługuje samoloty”.
Jeśli właśnie odkryliście w sobie pasję lotniczą, sięgnijcie po „101 ciekawostek: samoloty”. Wprawdzie nie ma tu informacji o wkładzie polskich inżynierów czy pilotów w rozwój awiacji, ale jest to naprawdę dobra pozycja na start.
Dla trochę bardziej zaawansowanych ciekawszą książką będą „Maszyny latające”, wydane w serii „Patrzę. Podziwiam. Poznaję”, przybliżające historię rozwoju maszyn latających od pierwszych projektów Leonarda da Vinci do naddźwiękowych samolotów komunikacyjnych.
Zanim jednak wybierzemy się na lotnisko, warto poznać podstawy aerodynamiki w praktyce. Znakomitym wprowadzeniem do zrozumienia zasad tej dziedziny wiedzy jest modelarstwo lotnicze. I wcale nie potrzeba do niego specjalistycznych materiałów - na początek wystarczy zwykła kartka papieru, trochę cierpliwości i sprawne palce.
Wysokich lotów! Per aspera ad astra…